150 години от гибелта на Христо Ботев: България отдава почит на поета и революционера с тържествена церемония в София
юни 2, 2026В Борисовата градина ще се състои официално възпоменание с участието на кмета на София, културни формации и ученици в памет на Христо Ботев и героите, загинали за свободата на България.
На 2 юни се навършват 150 години от трагичната гибел на Христо Ботев – един от най-ярките символи на българското националноосвободително движение. Поет, публицист и революционер, той остава в историята като личност, съчетаваща словото и делото в борбата за свободата на България.
Всяка година на 2 юни българите свеждат глава в знак на признателност към Ботев и всички герои, загинали за свободата и независимостта на страната. Точно в 12:00 часа сирените в цялата страна напомнят за саможертвата на поколенията, отдали живота си за отечеството.
По повод годишнината днес от 11:30 часа пред бюст-паметника на Христо Ботев в Борисова градина ще се проведе тържествена церемония в негова памет и в памет на всички герои, загинали за свободата и независимостта на България.
Слово ще произнесе Васил Терзиев. В програмата ще участват Василка Сугарева, Гвардейски представителен духов оркестър, вокален квартет Светоглас и ученикът от 163. ОУ „Черноризец Храбър“ Янислав Марков.
Събитието е част от Културния календар на Столична община и е посветено на една от най-значимите дати в българската история.


