Тръмп и Стармър подписаха историческо споразумение (ВИДЕО)

Тръмп и Стармър подписаха историческо споразумение (ВИДЕО)

септември 18, 2025 0 By Desi

Споразумението включва инвестиции в технологии, финанси, отбрана и енергетика

Американският президент Доналд Тръмп и британският премиер Киър Стармър подписаха историческо споразумение за технологично партньорство между САЩ и Обединеното кралство в резиденцията Чекърс, предаде Би Би Си.

Подобряването на двустранните отношения ще бъде скрепено с рекорден пакет от американски инвестиции в Обединеното кралство в размер на 150 милиарда паунда, част от по-широк пакет от 250 милиарда паунда, който според официални лица ще бъде от полза и за двете страни.

„Вие сте сред приятели. Мисля, че всички сме съгласни, че има толкова много неща, които да се отпразнуват в специалните отношения между нашите две страни“, заяви Стармър в съвместното изявление.

Британският премиер подчерта, че САЩ остават най-големият търговски партньор на Обединеното кралство, като съвместната икономическа активност подкрепя над 2,5 милиона работни места на двете страни.

Той отбеляза, че САЩ и Великобритания са водещи в сектори като технологии, финанси, отбрана и енергетика.

Според Стармър новото споразумение е най-голямата сделка в британската история.

„Това е инвестиция, която променя живота в Обединеното кралство и подобрява ежедневието на хиляди работници“, посочи премиерът. Той определи преговорите като трудни, но резултатът – като победа за двете страни.

Стармър нарече инициативата „план за технологичен просперитет“, целящ заедно да се спечели новата ера на иновациите.

Той съобщи пред бизнес лидери, че САЩ и Великобритания са постигнали и споразумение в ядрената енергетика, което ще осигури електроенергия за милиони предприятия, ще намали сметките за ток и ще повиши енергийната сигурност на двете страни.

Президентът на САЩ нарече второто си държавно посещение във Великобритания „изключителна чест“, описвайки връзките между двете държави като „неразривни“ и „безценни“.

Той благодари на бизнес лидерите за присъствието им и отбеляза, че Обединеното кралство е първата страна, с която САЩ сключиха търговско споразумение по-рано тази година.

„Няма по-естествено партньорство в света. Изграждаме индустриалния капацитет на двете ни страни, което е важно за отбраната“, каза Тръмп.

Президентът добави, че новата сделка вече стимулира вълна от частни инвестиции, а американската компания X-energy и британската Centrica обявиха планове за изграждане на ядрени реактори в Обединеното кралство – проект, нерешен от години, но вече факт благодарение на новото партньорство.