Парламентът почете с минута мълчание паметта на Любен Дилов-син

Парламентът почете с минута мълчание паметта на Любен Дилов-син

юни 3, 2026 0 By sredata

Тома Биков определи покойния депутат като значима фигура в българския обществен и културен живот, оставила ярка следа както в политиката, така и в журналистиката.

В началото на днешното пленарно заседание народните представители станаха на крака и запазиха минута мълчание в памет на своя колега Любен Дилов-син, който почина вчера.

Предложението беше направено от депутата от ГЕРБ-СДС Тома Биков, който произнесе кратко слово пред пленарната зала.

„Вчера ни напусна нашият колега Любен Дилов-син. Това е най-трудната процедура, която някога съм правил. Той беше народен представител в осем парламента, беше избран за народен представител и в сегашния парламент, но беше много повече от това. Той беше значим културен факт в българското общество, журналист и публицист“, заяви Биков.

По думите му Любен Дилов-син не е обичал патетиката, затова и почитта към него трябва да бъде изразена с уважение и достойнство.

Тома Биков подчерта, че Дилов е бил сред хората, които са успявали да внесат чувство за хумор и самоирония в работата на Народното събрание.

„Той беше един от хората, които караха тази зала понякога да не се взима толкова насериозно.” Това каза Биков и допълни, че този дух трябва да бъде съхранен не само в настоящия парламент, но и във всички следващи.

След словото депутатите почетоха паметта на Любен Дилов-син с едноминутно мълчание.