ЕК препоръча България да влезе в процедура по прекомерен дефицит
юни 3, 2026Брюксел поставя страната под засилено бюджетно наблюдение заради дефицит над референтните 3% от БВП.
Европейската комисия (ЕК) препоръча България да бъде поставена в процедура по прекомерен дефицит. Мярката предвижда засилен контрол върху публичните финанси и изискване за предприемане на коригиращи действия, когато държава от ЕС надвиши или е застрашена да надвиши референтната стойност от 3% бюджетен дефицит спрямо БВП.
Според оценката на ЕК дефицитът на консолидирания държавен бюджет на България достига 3,5% от БВП през 2025 г., като се очаква да се увеличи до над 4% в следващите години. Основните причини са нарастващи публични разходи, включително за социални плащания, заплати и отбрана, както и структурни предизвикателства, свързани със застаряването на населението.
В доклад от 142 страници Европейската комисия посочва, че България отчита дефицити от 2020 г. насам, а държавният дълг нараства с ускорени темпове. В същото време Брюксел отбелязва, че липсата на компенсаторни мерки за разходите води до трайно отклонение от фискалните цели.
ЕК препоръчва на България да предприеме мерки за фискална консолидация, включително подобряване на събираемостта на данъците, ограничаване на „сивата“ икономика и повишаване на ефективността на публичните разходи. Акцент се поставя и върху реформи в администрацията, енергетиката, образованието и здравеопазването.
Процедурата по прекомерен дефицит е механизъм на ЕС, който цели държавите членки да възстановят бюджетната дисциплина. При неизпълнение на препоръките са възможни допълнителни мерки и санкции, включително финансови глоби за страните от еврозоната.
Решението за стартиране на процедурата предстои да бъде гласувано от Съвета на ЕС.


