Варненският съд възобнови делото срещу кмета Благомир Коцев

Варненският съд възобнови делото срещу кмета Благомир Коцев

май 5, 2026 0 By Desi

Новото разпоредително заседание е насрочено за 30 юни, след като отпадна причината за временното спиране на процеса.

Варненският окръжен съд възобнови производството по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, както и срещу общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов, съобщиха от пресслужбата на съда.

По делото подсъдими са още бизнесменът Йордан Маринов и PR експертът Антоанета Петрова.

Процесът беше временно спрян на 24 март тази година, след като Стефанов и Кателиев бяха регистрирани като кандидати за народни представители в парламентарните избори, проведени на 19 април.

От съда уточниха, че според решение на Централната избирателна комисия двамата не са сред избраните депутати. Така отпада основанието за спиране на делото и съдебното производство може да продължи.

Следващото разпоредително заседание е насрочено за 30 юни, съобщава БТА.

Припомняме, че Благомир Коцев беше задържан на 8 юли миналата година по подозрение за корупционно престъпление, свързано с работата му като кмет на Варна.

Разследването първоначално беше поето от Софийската градска прокуратура, която на 13 ноември внесе обвинителен акт в Софийския градски съд.

Освен Коцев, пред съда бяха изправени още четирима обвиняеми, срещу които са повдигнати обвинения за общо 12 престъпления.

На 19 ноември Върховният касационен съд постанови делото да бъде разгледано от Варненския окръжен съд вместо в София.

На 27 ноември Благомир Коцев беше освободен под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Същата мярка беше наложена и на Николай Стефанов и Йордан Кателиев.